Spotkania z książką

Od września 2017 roku nasza świetlica bierze udział w Spotkaniach z książką z pracownikiem Biblioteki Miejskiej w Iławie panią Małgorzatą Klukowską. Cykliczne, comiesięczne spotkania mają na celu przybliżyć dzieciom czytanie książek ze zrozumieniem. Czytanie ich to nie tylko kluczowa kompetencja edukacji wczesnoszkolnej. Proponowane książki powinny przez dłuższy czas utrzymać uwagę dziecka. Książka sprzyja poznawaniu otaczającego świata, uczy myśleć, kształci mowę, wzbogaca wyobraźnię. Ma swój udział w ewaluowaniu systemu wartości. Celem naszych spotkań jest eliminowanie stresów, wyciszanie lęków, pomoc w kształtowaniu i wzmacnianiu pożądanych postaw wobec innych osób i samego siebie. Na spotkania z panią Małgorzatą wybierane były następujące książki: 

 1. Joanna Krzyżanek "Bajka pachnąca cytrynami",

 2. René Gościnny, Jean - Jacques Sempé „Lekcja przepisów drogowych" (fragment książki pt. "Mikołajek i przyjaciele"),

 3. Anna Sójka "Bajka z kraju Mikołajów". 

Wyżej wymienione pozycje nie były przypadkowe. Odpowiedni tembr głosu wskazywał na właściwe zachowanie na drodze i uwrażliwiał najmłodszych na ewentualne niebezpieczeństwo. Dzieci z dużą niecierpliwością czekały na comiesięczne spotkania, na których historie bohaterów książkowych pomagały zrozumieć i rozwiązać problemy dnia codziennego. Ponadto zajęcia przeplatane były zagadkami, wesołymi anegdotami, a także zajęciami rozwijającymi zdolności manualne. Dekorowaliśmy kryształkami zakładki, kolorowaliśmy obrazki oraz śpiewaliśmy różne, ciekawe piosenki. 

Grudniowe zajęcia nawiązywały do polskich tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych, o których wspólnie opowiadaliśmy. Świetliczanie otrzymali drewniane zawieszki: drzewka, bombki, gwiazdki, które mogli w dowolny sposób samodzielnie udekorować i zabrać do domu. Kolejne spotkania mijały w bardzo przyjaznej atmosferze, nie tylko dzięki niezwykłym dekoracjom, ale dzięki zaangażowaniu dzieci, które pochłonięte bez reszty atrakcyjnymi zadaniami, chętnie wracały do nich we wspomnieniach. Uczniowie otrzymali również  świąteczne zawieszki magnetyczne, które przypominały o ciekawych spotkaniach.

Na zakończenie "Spotkań z książką" dzieci złożyły życzenia oraz słodkim prezentem podziękowały za przygotowanie wszystkich zajęć. Czekamy już na spotkania w kolejnym semestrze i dziś mówimy: Do Siego Roku !!!

                                                                                                                                Magdalena Pernak

ZOBACZ ZDJĘCIA