Dekoracje choinkowe i nie tylko

Czas przedświąteczny jest wyjątkowy również w świetlicy szkolnej. Choinka choć jest już odświętnie ustrojona, chętnie ujrzy nowe dekoracje. Zatem na zajęciach plastycznych w świetlicy się nie nudzimy, tylko dzielnie umiejętności plastyczno manualne kształcimy! Dekorowanie to doskonała forma efektywnego, kreatywnego spędzania czasu wolnego przed lekcjami i po nich. Jest to forma kształtowania umiejętności precyzyjnego wykonywania prac plastycznych oraz możliwość do swobodnej, nieskrępowanej rozmowy, wymiany różnych doświadczeń związanych z omawianym czasem  świątecznym, rodzinnych tradycji, obrzędów i zwyczajów. Oto nasze prace ; )

 

                                                                                                                           Justyna Klimek

ZOBACZ ZDJĘCIA

Kulinaria

W tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia przygotowywaliśmy na zajęciach kulinarnych świąteczne muffinki. Zwróciliśmy szczególną uwagę na ochronne odzienie - fartuszki - oraz na czystość rąk, by bezpiecznie przygotować swoje stanowisko pracy.  Równie ważne jest kształtowanie umiejętności bezpiecznego posługiwania się sprzętem kuchennym tj. np. mikser, narzędzia kuchenne, foremki silikonowe i sztućce. Założeniem zajęć jest przede wszystkim umiejętna organizacja pracy, przy zachowaniu pełnej  higiena żywienia oraz kreatywna forma spędzania czasu wolnego w świetlicy. Jest to również chęć rozbudzenia dziecięcej ciekawości do kulinarnego eksperymentowania w gronie najbliższych, a co za tym idzie, pogłębiania pozytywnych relacji rodzinnych.

Czytaj więcej: Kulinaria

Zimowe ozdoby

Do Świąt Bożego Narodzenia pozostało zaledwie kilka dni, a grudniowy mróz daje już o sobie znaki. W tym czasie w świetlicy tworzymy ozdoby choinkowe oraz wykonujemy prace plastyczne o tematyce zimowej. Dzięki temu nasi uczniowie mają możliwość ćwiczenia i doskonalenia swoich umiejętności manualnych, a także rozwijania wyobraźni. Łańcuchy, gwiazdki czy śnieżynki to tylko niektóre z prac, które dzieci mogą wykonać przy naszej niewielkiej pomocy.

 

                                                                                                                                                    Anna Melka

ZOBACZ ZDJĘCIA

Spotkania z książką

Od września 2017 roku nasza świetlica bierze udział w Spotkaniach z książką z pracownikiem Biblioteki Miejskiej w Iławie panią Małgorzatą Klukowską. Cykliczne, comiesięczne spotkania mają na celu przybliżyć dzieciom czytanie książek ze zrozumieniem. Czytanie ich to nie tylko kluczowa kompetencja edukacji wczesnoszkolnej. Proponowane książki powinny przez dłuższy czas utrzymać uwagę dziecka. Książka sprzyja poznawaniu otaczającego świata, uczy myśleć, kształci mowę, wzbogaca wyobraźnię. Ma swój udział w ewaluowaniu systemu wartości. Celem naszych spotkań jest eliminowanie stresów, wyciszanie lęków, pomoc w kształtowaniu i wzmacnianiu pożądanych postaw wobec innych osób i samego siebie. Na spotkania z panią Małgorzatą wybierane były następujące książki: 

Czytaj więcej: Spotkania z książką

Bogate w wrażenia Mikołajki 2017 Świetliczan 

Już od rana 6 grudnia panowała radosna atmosfera w świetlicy szkolnej. Dzieci z zainteresowaniem pytały o to co się wydarzy dziś w świetlicy. Przeczuwały, że będzie to inny dzień niż wszystkie. I nie myliły się. Najpierw grupa uczniów wybrała się pod opieką wychowawców: Justyny Klimek i Joanny Roszak do Biblioteki Miejskiej w Iławie na spotkanie ze Św. Mikołajem, któremu towarzyszyły zabawy, konkursy i wspólne śpiewanie kolęd.

Następnie kolejna grupa świetliczan udała się na plac przed ratusz, by tam stało się zadość, jednej z przedświątecznych tradycji miejskich. Gdzie co roku 6 grudnia przedstawiciele władz miejskich wraz z najmłodszymi mieszkańcami – dziećmi z iławskich szkół i przedszkoli z opiekunami – wspólnie ubierają choinkę i śpiewają kolędy.

Po powrocie do szkoły kolejna niespodzianka czekała już na uczniów świetlicy szkolnej. Osobiście zawitał do nas Św. Mikołaj. Przybył do nas z dalekiej Laponii, miał wiele pytań do dzieci oraz wysłuchał cierpliwie życzeń najmłodszych. Wspólnie zaśpiewaliśmy kolędy, za co szczodry gość podziękował wspaniałymi prezentami i słodkim poczęstunkiem. Dziękujemy serdecznie Mikołajowi za nowe, bardzo ciekawe gry, które z pewnością nie raz umilą nam wspólne spędzanie czasu w naszej świetlicy.          

                                                                                                        Justyna Klimek

zobacz zdjęcia

Wysportowani Świetliczanie

Grudzień rozpoczął się dla Świetliczan w sportowym tempie. W piątek 1 grudnia pani Katarzyna Grabkowska na zajęciach w świetlicy szkolnej przeprowadziła zawody dla dzieci, które chętnie podejmują sportową rywalizację. Kto najszybciej pokona tor przeszkód oceniali rzetelnie sędziowie: Małgorzata Gabriel i Adrian Kuczuk z kl. IIb. W zabawie wzięło udział 11 uczniów. Należało wykazać się sprytem, by przeczołgać się pod pufami  oraz zwinnością i gibkością, by je sprawnie ominąć. Celem zabawy była integracja świetliczan oraz przestrzeganie zasad fair play wobec współzawodników. Wśród dziewcząt na najwyższej pozycji uplasowała się Aleksandra Ołdak z IIb. Najbardziej wysportowanym chłopcem okazał się Filip Szewczyk z IIId, który miał najlepszy czas oraz wielu rywali do pokonania. Wszystkim uczestnikom gratulujemy udanej wspólnej zabawy.

                                                                                                           Magdalena Pernak

 zobacz zdjęcia