Czas wolności – rok szkolny 2014/2015

12 listopada 2014 roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości Dziecięce Kółko Teatralne „Pierrot” pod opieką pań: Edyty Meredyk-Szczesiak i Doroty Tarasiewicz  przygotowało wspólnie z chórem „Tęczowe nutki” inscenizację muzyczno-teatralną pt. „Czas wolności”. Zaprezentowano ją dwukrotnie na uroczystych apelach wszystkim uczniom naszej szkoły.

Spektakl rozpoczął narrator, przypominając zgromadzonym, że dzień 11 listopada jest symbolem walki o wolność oraz znakiem wiary i zwycięstwa. Następnie wszyscy zaśpiewali hymn Polski. Potem na scenie pojawili się wnuczek i dziadek. Mężczyzna opowiadał chłopcu dzieje ojczyzny. W trakcie przedstawienia można było usłyszeć wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Później ukazali się trzej zaborcy naszego państwa, Rosja, Prusy i Austria, którzy rozrywali mapę Polski. W ten symboliczny sposób zobrazowano losy naszego kraju.

Dalej można było zobaczyć polskiego żołnierza, który pisał list z pola bitwy do swoich synów, mając nadzieję, że oni będą już żyć w wolnej ojczyźnie. Na zakończenie na scenę wbiegł gazeciarz i ogłosił koniec wojny. Dialogi przeplatane były pięknymi pieśniami patriotycznymi w wykonaniu szkolnego chóru „Tęczowe nutki”. Chórzyści zaśpiewali „Rotę”, „Biały krzyż”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Legiony”, „Rozszumiały się wierzby”, „Piechotę”. Jednak najbardziej wzruszyła wszystkich piosenka „Żeby Polska była polską” zaśpiewana na finał programu.

 

Scenografię i kostiumy do przedstawienia przygotowały opiekunki kółka z pomocą rodziców małych aktorów. Oprawę muzyczną opracowała pani Alina Jasińska. Spektakl podobał się licznie zgromadzonym uczniom i nauczycielom.

W obsadzie przedstawienia znaleźli się:

Maria Gdula  IVe

Julia Konkol  IVe

Adrianna Niewiadomska  IVe

Agata Pawłowska  IVe

Karolina Podwojewska  IVe

Katarzyna Zglińska  IVe

Apolonia Pruchniewska  IVe

Hanna Gula  IVa

Patryk Jasiński  IVa

Julia Miłosek  IVf

Pola Olender  IVf

Maja Gdula  VId

Wiktoria Jasińska  VId

Alicja Kotłowska  VId

Zuzanna Kuzdra  VId

Marcelina Cymańska  VIb

Oliwia Winiewska  VIb

Alan Kotowski  VIe

Michał Marczuk  VIe

Michał Mędrzycki  VIe

Paulina Brzozowska  VIc

Aleksandra Górska  IIIb

zobacz zdjęcia